Поренут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поренут претставувал уште еден од боговите на кои се поклонувале словените на островот Руен, бил претставен со глава на која биле поставени четири лица, а една глава била издлабена на градите. Според многу автори тој бил дуплекс или возможна преобразба на Перун. За првпат се споменува во ''Sax Grammaticem'' во втората половина на 12 век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ingrid Schmidt: "Götter, Mythen und Bräuche von der Insel Rügen, str. 51 "

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Гордана Стојковска, „Речник на јужнословенска митологија“, 2004, Издавачки центар Три, Скопје ISBN 9989-918-97-X.