Вин Дизел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вин Дизел
Дизеј зборејќи на Сан Диего Комик кон 2013
Роден(а)Марк Синлер
18 јули 1967(1967-07-18)(56 г.)
Аламида, Калифорнија, Соединети Држави
Занимање
Активен период1990–до денес
ПартнерПалома Хименес
Деца3
Потпис

Марк Синклер (роден на 18 јули 1967 година), професионално познат како Вин Дизелглумец и продуцент. Еден од глумците со најголема заработка на светот, тој е најпознат по улогата на Доминик Торето во франшизата Брзи и Бесни.

Дизел ја започнал својата кариера во 1990 година, но се соочил со тешкотии да постигне признание се додека не напишал, режирал и отглумил во краткиот филм Повеќеличен (1995) и неговиот дебитантски игран Залутани (1997); филмовите го поттикнале Стивен Спилберг да му даде улога на Дизел во воениот еп Спасувањето на војникот Рајан (1998). Дизел последователно го дал гласот на насловниот лик во „Железниот џин“ (1999), а потоа се здобил со углед на акција ѕвезда по насловните на франшизите „Брзи и Бесни“, „Хрониките на Ридик“. Тој треба да се појави во претстојните филмови за „Аватар“.

Дизел го дал гласот на Грот и Грот II во Киноуниверзумот на Марвел; тој ги толкуваше ликовите во шест филмови за суперјунаци, почнувајќи од „Чувари на галаксијата“ (2014). Дизел ја повтори својата улога како Грот за анимираните кратки серии на Дизни+, „Јас сум Грот“ (2022-до денес), телевизискиот посебен Чувари на галаксијата празничен посебник (2022) и анимираниот филм Ралф го руши интернетот (2018). Дизел постигнал комерцијален успех во комедијата Смирувач (2005) и неговото приражување на Џеки Диноршо во Најди ме виновен (2006) бил пофален.

Тој го основал продукциското друштво One Race Films, каде што работел и како продуцент или извршен продуцент за неговите ѕвездени возила. Дизел, исто така, ја основал издавачката куќа Racetrack Records и развивачот на видеоигри Tigon Studios, обезбедувајќи го неговиот глас и снимање на движења за сите изданија на Tigon.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Дизел е роден како Марк Синклер[1] на 18 јули 1967 година,[2] во округот Аламида, Калифорнија,[3] каде што е родена и неговата мајка, иако подоцна се преселил во Њујорк со неговиот брат близнак Пол.[4][5] Неговата мајка, Делора Шерлин Винсент (моминско Синклер), е астролог.[6] Тој бил израснат од неговата мајка белкинка и посвоен татко црнец, Ирвинг Х. Винсент, глумечки инструктор и театарски раководител.[5][7][8] Дизел изјавил дека е „од двосмислена народност“.[9] Неговата мајка има англиски, германски и шкотски корени.[10] Тој никогаш не го запознал својот биолошки татко и рекол дека „се што знам од мајка ми е дека имам врски со многу различни култури“;[11] Дизел верува дека врската на неговите родители би била незаконска во делови од Соединетите Држави поради законите против расно мешање.[12]

Дизел го направи своето деби на сцената на седумгодишна возраст кога се појавил во детската претстава Диносауруска врата, напишана од Барбара Гарсон. Претставата била изведена во Театарот на Новиот град во њујоршкиот Гринич Вилиџ. Неговото учество во претставата дошло кога тој, неговиот брат и некои пријатели упаднале во просторот на Театарот на Новиот град на улицата „Џејн“ со намера да го вандализираат. Тие се соочиле со уметничкиот директор на театарот, Кристал Филд, кој наместо да повика полиција, им понудил улоги во претстојната претстава.[13][14][15] Дизел останал вклучен во театарот во текот на адолесценцијата, продолжувајќи да го посетува Хантеровиот колеџ во Њујорк, каде студиите за творечко пишување го навеле да започне да пишува сценарија. Тој се идентификувал како „повеќеличен“ глумец.[16] Синклер почнал да го користи своето уметничко име Вин Дизел додека работел како редар во ноќниот клуб „Танел“ во Њујорк, сакајќи построго звучно име за неговата професија. Вин потекнува од венчаното презиме на неговата мајка, Винсент, додека презимето Дизел доаѓа од неговите пријатели поради неговата склоност да биде енергичен.[17]

Дизел во 2005 година.

Првата филмска улога на Дизел било краткото незабележано појавување во драмскиот филм Будења во 1990 година. По неколку години борба да се здобие со глумечки улоги, Дизел решил да сними свој краток филм за да обезбеди средства за своето деби во игран филм. Во 1994 година, тој го напишал, режирал, продуцирал и отглумил во краткиот драмски филм „Повеќеличен“, полусаможивотописен филм кој го следи борбениот повеќерасен глумец заглавен во постапката на аудиција. Филмот бил избран за прикажување на Канскиот фестивал во 1995 година. Покрај глумењето, Вин Дизел се издржувал финансиски и работејќи како редар и рекламен продавач на светилки.[18]

Во 1997 година, Дизел обезбедил средства за да го направи својот прв долгометражен филм „Залутани“, урбана драма во која играл водач на банда чија љубов кон жената го вдахнува да се обиде да ги промени своите начини. Напишан, режиран и продуциран од Дизел, филмот бил избран за номинација на Фестивалот Санденс во 1997 година, што довело до договор со MTV да го претвори во серија која никогаш не се остварила. Режисерот Стивен Спилберг го забележал Дизел откако го видел во „Повеќеличен[19] и му доделил мала улога на војник во неговиот воен филм од 1998 година, награден со Оскар, „Спасувајќи го војникот Рајан“. Ова ја означи првата голема филмска улога на Дизел во Холивуд. Во 1999 година, тој го обезбедил гласот на насловниот лик во анимираниот филм „Железниот џин“.[20]

Во 2000 година, Дизел имал споредна улога во драмскиот трилер Котлана, каде што се појавил заедно со Џовани Рибизи и Бен Афлек. Тој ја добил својата пробивна водечка улога како противјунакот Ридик во научно-фантастичниот филм Црна темница подоцна истата година. Дизел ги добил главните улоги на акцискиот јунак со два хита на киноблагајните: акцискиот филм за улични трки „Брзи и бесни“ (2001) и акцискиот трилер Икс-икс-икс (2002). Тој ја одбил шансата да ги повтори своите улоги во продолженијата Премногу брзи и премногу брзи (2003) и Икс-икс-икс: Следното ниво (2005).[21] Наместо тоа, тој избрал да ја повтори својата улога како Ридик во „Хрониките на Ридик“, што бил неуспех на киноблагајните со оглед на големиот буџет.[22] Тој, исто така, го дал ликот во две напоредни видеоигри и аниме филмот „Хрониките на Ридик: Темен бес“. Како промена од неговите претходни улоги на акциски јунак, во 2005 година, тој одиграл лесна улога во комедијата Смирувачот, кој бил успех на киноблагајните.[23]

Дизел со глумечката екипа на Брзи и бесни 5 и Натали Моралес за Today во 2011 година.

Во 2006 година, тој избрал драматична улога како вистински мафијаш Џек Диноршо во „Најди ме виновен“. Иако добил признание од критичарите за неговата изведба,[24] филмот поминал лошо на киноблагајните со заработка од само 2 милиони долари наспроти буџет од 13 милиони долари.[25] Подоцна истата година, Дизел се накратко појавил во „Брзи и бесни: Токиски дрифт“, повторувајќи ја својата улога од „Брзите и бесни“.

Главниот автомобил на Дизел, Доџ чарџер, од Брзи и бесни.

Во 2007 година, Дизел требал да биде продуцент и да глуми како агентот 47 во филмското приспособување на видеоиграта Платен убиец (Hitman), но на крајот се повлекол и наместо тоа служел како извршен продуцент на филмот. Во 2008 година, тој глумел во научно-фантастичниот акциски трилер Вавилон н.е. кој бил критички и финансиски неуспех. Дизел се вратил во серијалот „Брзи и Бесни“, заедно со повеќето од главната глумечка екипа од првичниот филм од 2001 година, во „Брзи и Бесни“, кој бил објавен во април 2009 година.

Дизел ја повтори својата улога како Доминик Торето во делата пет до девет од франшизата „Брзи и бесни“, „Брзи и бесни 5“ (2011), „Брзи и бесни 6“ (2013), „Бесни и бесни 7“ (2015), „Судбината на бесните“ (2017) и „Ф9“ (2021).[26][27] Тој ја повторил својата улога како Ридик во третиот филм од серијалот „Хрониките на Ридик“, едноставно насловен „Ридик“ (2013). Во август 2013 година, Дизел добил ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд.[се бара извор] Тој го дал гласот на ликот Грот во филмот „Чувари на галаксијата“ од Киноуниверзумот на Марвел од 2014 година.[28] Тој глумел во натприродниот акциски филм „Последниот ловец на вештерки“ (2015).[29] Во 2016 година, Дизел се појавил како спореден лик во воената драма на Анг Ли, Долгата прошетка на полувремето на Били Лин.

Во 2017 година, Дизел исто така ги повторил своите улоги како Зендер Кејџ во Икс-икс-икс: Враќање на Зендер Кејџ,[29] и Грот во „Чувари на Галаксијата том 2“.[30] Во текот на неколку години, Дизел разговарал за играње две одделни улоги во Киноуниверзумот на Марвел.[31][32][33][34][35] Во ноември 2016 година, Режисерот на „Чувари на галаксијата“, Џејмс Ган, потврдил дека Дизел бил во преговори да го игра Благагар Болтагон/Црниот Болт за планираниот филм „Нелуѓе“, но наместо тоа, тој бил претворен во телевизиска серија без да е вклучен Дизел.

Дизел ја повтори својата улога на Грот уште еднаш во вкрстените филмови „Одмаздници: Бесконечна војна“ (2018) и „Одмаздници: Крај на игрите“ (2019) кои ги комбинирале суперјуначките екипи на Чувари на галаксијата и Одмазници. Тој рекол: „[Јас] мислам дека ќе има момент што сите го чекаме, и без разлика дали го знаете тоа или не, чекате да ги видите [Грот] и [Хулк] како се впуштаат.“[36]

Дизел го толкувал ликот на Валијант Комикс, Блодшот во истоимениот филм[37] кој излегол во март 2020 година. Тој, исто така, се приклучува на глумечката екипа на серијалот „ Аватар“ на Џејмс Камерон.[38]

Во септември 2020 година, Дизел го објавил својот потфат во музиката, со објавувањето на песната „Feel Like I Do“, продуцирана од Kygo.[39] Тој ја дебитирал песната на Шоуто на Кели Кларксон на 24 септември, изјавувајќи: „Благословен сум што во една година кога вообичаено би бил на филмски сет - и како што знаете, тоа не е можно - имав уште еден творечки излез. Друг начин да ви го покажам, или споделам со вас, моето срце.“[40]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Дизел изјавил дека претпочита да ја одржува својата приватност во однос на неговиот личен живот, изјавувајќи: „Нема да го ставам тоа на насловна страница на списание како некои други глумци. Поаѓам од кодот на тишината на Харисон Форд, Марлон Брандо, Роберт де Ниро, Ал Пачино.“[41]

Некаде околу 2001 година, Дизел се забавувал со неговата колешка од „Брзи и бесни“ Мишел Родригес.[42] Од 2007 година е во врска со мексиканската манекенка Палома Хименес; двојката има три деца: ќерката Ханија Рајли (родена во април 2008 година),[27][43] син Винсент Синклер (роден 2010 година),[44] и ќерка Полин (родена во март 2015 година).[45] Полин е именувана во чест на неговиот колега и близок пријател Пол Вокер, кој починал во ноември 2013 година.[46] Тој е и кум на ќерката на Вокер, Медоу. Дизел, исто така, дели блиско пријателство со колешката од „Брзи и бесни“, Тајрис Гибсон,[47] и во ноември 2021 година, Дизел одржал говор на церемонијата за промоција на бразилскиот џиу-џицу појас во Калифорнија во чест на еден од неговите најстари пријатели, Валентино Моралес кој бил унапреден во црн појас.[48]

Дизел е познат по неговиот изразит длабок глас. Тој рекол дека неговиот глас се здебелил околу 15-годишна возраст, давајќи му зрел глас кога зборел на телефон,[49] кој често го користи за неговите глумечки изведби. Дизел е долгогодишен обожавател на Зандани и змејови,[50] и го напишал предговорот за 30 години авантура: Прослава на Зандани и змејови (2004). Канадскиот дизајнер и развивач на видеоигри, Мерит к за него ја создал играта Vin Diesel DMing a Game of D&D Just For You' во 2015 година.[51][52][53][54] Тој ја изразил својата љубов кон Доминиканската Република и како се поврзува со нејзините повеќекултурни аспекти.[55] Тој е запознаен со нејзиниот поранешен претседател, Леонел Фернандес, и се појавил во една од претходните предизборни реклами на Фернандес. Подоцна обезбедил филмско снимање во земјата за Разбојници и Брзи и Бесни (и обете во 2009 година).[56]

Дизел на премиерата на „Брзи и Бесни“ во 2009 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Легенда
dagger Означува филмови кои сè уште не се објавени
Година Наслов Улога Забелешки
1990 Будења (Awakenings) Ордерли Без заслуг
1995 Повеќеличен (Multi-Facial) Мајк Краток филм
Писател, режисер, продуцент
1997 Залутани (Strays) Рик Писател, режисер, продуцент
1998 Спасувајќи го војникот Рајан (Saving Private Ryan) Војниј Ејџријан Карпазо
1999 Железниот џин (The Iron Giant) Железниот џин Гласовна улога
2000 Котларница (Boiler Room) Крис Верик
Црна Темница (Pitch Black) Ричард Б. Ридик
2001 Брзи и Бесни (The Fast and the Furious) Доминик Торето
Момци за млатење (Knockaround Guys) Тејлор Рис
2002 Икс-икс-икс (XXX) Зендер Кејџ Извршен продуцент
2003 Воведот на турбо погон за Брзи и бесни 2 (The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious) Доминик Торето Без заслуг; краток филм, архивски снимки
Раздвоен човек (A Man Apart) Шон Ветер Продуцент
2004 Хрониките на Ридик (The Chronicles of Riddick) Ричард Б. Ридик
Хрониките на Ридик: Темен бес (The Chronicles of Riddick: Dark Fury) Гласовна улога; краток филм
2005 Смирувачот (The Pacifier) Поручник Шејн Волф
2006 Најди ме виномен (Find Me Guilty) Џеки Диноршо
Брзи и бесни: Токиски дрифт (The Fast and the Furious: Tokyo Drift) Доминик Торето Без заслуг; кратко појавување
2008 Вавилон н.е. (Babylon A.D.) Хјуго Корнелиус Туроп
2009 Брзи и бесни (Fast & Furious) Доминик Торето Продуцент
Разбојници (Los Bandoleros) Краток филм

Писател, режисер, продуцент
2011 Брзи и бесни 5 (Fast Five) Продуцент
2013 Брзи и бесни 5 (Fast & Furious 6)
Ридик: Заслепен (Riddick: Blindsided) Ричард Б. Ридик Краток филм

Гласовна улога
Ридик (Riddick) Продуцент
2014 Чувари на галаксијата (Guardians of the Galaxy) Грот Гласовна улога
2015 Бесни 7 (Furious 7) Доминик Торето Продуцент
Последниот ловец на вештерки (The Last Witch Hunter) Колдер
2016 Долгата прошетка на полувреме на Били Лин (Billy Lynn's Long Halftime Walk) Shroom
2017 Икс-икс-икс:Враќање на Зендер Кејџ (XXX: Return of Xander Cage) Xander Cage Продуцент
Судбината на бесните (The Fate of the Furious) Доминик Торето
Чувари на галаксијата том 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) Грот Гласовна улога
2018 Одмазници: Бескрајна војна (Avengers: Infinity War)
Ралф го руши интернетот (Ralph Breaks the Internet) Гласовна улога; кратко појавување
2019 Одмаздници: Крај на игрите (Avengers: Endgame) Гласовна улога
2020 Блодшот (Bloodshot) Реј Герисон / Блодшот Продуцент
2021 Ф9 (F9) Доминик Торето
2022 Тор: Лубов и гром (Thor: Love and Thunder) Грот Гласовна улога
2023 Чувари на галаксијата том 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3)dagger Гласовна улога; послепродукција
Брзи и бесни X (Fast X)dagger Доминик Торето Продуцент

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Diesel breaks silence over Walker“. The Press (Јорк). Јорк, Јоркшир: Newsquest. Press Association. 3 декември 2013. Архивирано од изворникот на 6 октомври 2014. Посетено на 6 февруари 2023.
 2. „Famous birthdays for July 18: Vin Diesel, Kristen Bell“. United Press International. 18 јули 2019. Архивирано од изворникот на 19 јули 2019. Посетено на 6 февруари 2023. Actor Vin Diesel in 1967 (age 52)
 3. „Mark Sinclair, Born 07/18/1967 in California“. CaliforniaBirthIndex.org. Посетено на 6 февруари 2023.
 4. Paul Sinclair birth record at California Birth Index. Посетено на 6 февруари 2023.
 5. 5,0 5,1 „Vin Diesel Biography (1967–)“. Filmreference.com. Посетено на 6 февруари 2023.
 6. „Vin Diesel: From nightclub bouncer to action hero“. CNN. 12 август 2002.
 7. „Diesel is running hot“. Jam.canoe.ca. 17 февруари 2000. Архивирано од изворникот на 15 јули 2012. Посетено на 6 февруари 2023.
 8. Pearlman, Cindy (9 август 2002). „Fame game stumps Diesel“. Chicago Sun-Times. Посетено на 6 февруари 2023.
 9. Vincent, Mal (June 22, 2001). 'The Fast and the Furious' Vin Diesel Opens the Throttle in New Speed Movie and Joins an Elite 'Action-Star' Fraternity“. The Virginian-Pilot. Норфолк, Вирџинија. Посетено на 6 февруари 2023.
 10. „VinDiesel explains why Glasgow was perfect to shoot Fast 6“. 15 мај 2013. Архивирано од изворникот на 18 јуни 2013. Посетено на 6 февруари 2023.
 11. Carter, Gregory T. (2008). „From blaxploitation to mixploitation: Male leads and changing mixed race identities“. Во Beltrán, Mary; Fojas, Camilla (уред.). Mixed Race Hollywood. New York: New York University Press. стр. 210. ISBN 978-0814799895.
 12. Chu, Hanna (26 август 2013). „Vin Diesel receives star on Hollywood Walk of Fame“. KABC-TV. Архивирано од изворникот на 12 декемврил 2013. Посетено на 6 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
 13. Krulik, Nancy E. (1 ноември 2002). Vin Diesel: Fueled for Success. Њујорк: Simon Pulse, Gallery Books. стр. 14. ISBN 978-0689859823.
 14. Vincent, Mal (9 август 2002). „xXx“. The Virginian-Pilot. Норфолк, Вирџинија. Посетено на 6 февруари 2023.
 15. Wloszcyna, Susan (4 јуни 2004). „Vin Diesel, driving on a tankful of cool“. USA Today. Посетено на 6 февруари 2023.
 16. „Vin Diesel Shifts Acting Career into High Gear In 'The Fast and the Furious'. Findarticles.com. 9 јули 2001. Архивирано од изворникот на 4 мај 2010. Посетено на 6 февруари 2023.
 17. Fallo, Julie (24 јуни 2021). „The Real Reason Vin Diesel Changed His Name“. The List. Посетено на 6 февруари 2023.
 18. „Vin Diesel: From nightclub bouncer to action hero“. CNN. 12 август 2012. Посетено на 6 февруари 2023.
 19. „Vin Diesel on Being Recruited by Steven Spielberg for 'Saving Private Ryan'. www.yahoo.com (англиски). Посетено на 6 февруари 2023.
 20. The Iron Giant (1999), Посетено на 6 февруари 2023
 21. Stice, Joel (18 јули 2014). „Why Vin Diesel Turned Down '2 Fast 2 Furious' And Six Other Popular Roles“. Uproxx. Посетено на 6 февруари 2023.
 22. „The Chronicles of Riddick (2004) - Box Office Mojo“. Boxofficemojo.com. Посетено на 6 февруари 2023.
 23. „The Pacifier (2005) - Box Office Mojo“. Boxofficemojo.com. Посетено на 6 февруари 2023.
 24. „Find Me Guilty – Moviehole“. moviehole.net. Архивирано од изворникот на 12 јуни 2018. Посетено на 6 февруари 2023.
 25. „Find Me Guilty (2006) - Box Office Mojo“. Boxofficemojo.com. Посетено на 6 февруари 2023.
 26. Ford, Rebecca (23 април 2015). 'Furious 8' Gets 2017 Release Date“. The Hollywood Reporter. (Prometheus Global Media). Посетено на 6 февруари 2023.
 27. 27,0 27,1 Празен навод (help)
 28. Truitt, Brian (21 декември 2013). „He is Groot: Diesel to star in 'Guardians of the Galaxy'. USA Today.
 29. 29,0 29,1 Han, Angie (22 јули 2014). 'xXx 3′ Is Definitely Happening, Will Shoot in Asia, Says Vin Diesel“. /film. Посетено на 6 февруари 2023.
 30. „Marvel Studios Begins Production on Marvel's 'Guardians of the Galaxy Vol. 2'. Marvel.com. 17 февруари 2016. Архивирано од изворникот на June 19, 2017. Посетено на 6 февруари 2023.
 31. Collinson, Gary (11 октомври 2015). „Vin Diesel hints at second Marvel role, teasing Black Bolt of the Inhumans?“. Flickering Myth.
 32. Krupa, Daniel (16 октомври 2015). „Vin Diesel Gives IGN His Best Black Bolt Audition“. IGN.
 33. ColliderVideos (12 октомври 2015), Vin Diesel teases Black Bolt role in Marvel's Inhumans - Collider, Архивирано од изворникот на 2023-02-06, Посетено на 6 февруари 2023CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 34. „Vin Diesel Teases 'Inhumans' Involvement Again“. Screen Rant (англиски). 29 декември 2014. Посетено на 6 февруари 2023.
 35. „Vin Diesel Teases 'Genius' Plan For Black Bolt & Inhumans“. Screen Rant (англиски). October 16, 2015. Посетено на 6 февруари 2023.
 36. Welch, Alex (20 јануари 2016). „Vin Diesel: Groot & Hulk Must 'Get Down' in Avengers: Infinity War“. Screen Rant. Архивирано од изворникот на 21 јануари 2017. Посетено на 6 февруари 2023.
 37. „Vin Diesel Will Be VALIANT'S BLOODSHOT In Upcoming Sony Adaptation“. Nerdist. Посетено на 6 февруари 2023.
 38. „Vin Diesel will star in James Cameron's long awaited Avatar sequels“. The Independent. 5 април 2019. Посетено на 6 февруари 2023.
 39. Gerken, Marika (27 септември 2020). „Vin Diesel partners with Kygo to release his first single 'Feel Like I Do'. CNN. Посетено на 6 февруари 2023.
 40. „Vin Diesel is the unexpected pop singer 2020 didn't know it needed“. LA Times. 25 септември 2020. Посетено на 6 февруари 2023.
 41. „Diesel says rumors about him being homosexual are untrue“. WENN via Hollywood.com. 29 март 2006.
 42. Wloszczyna, Susan (6 август 2002). „Vin Diesel, in high gear“. USA Today. Gannett. Посетено на 6 февруари 2023.
 43. Marquina, Sierra (16 март 2015). „Vin Diesel, Girlfriend Paloma Jimenez Welcome Third Child -- See the Sweet Photo“. Us Weekly. Посетено на 6 февруари 2023.
 44. „Vin Diesel Welcomes Third Child“. People. 16 март 2015. Посетено на 6 февруари 2023. Diesel and the 31-year-old model are also parents to son Vincent Sinclair, 4½....
 45. Vulpo, Mike (16 март 2015). „Vin Diesel Welcomes His Third Child With Girlfriend Paloma Jiménez—See the First Baby Photo!“. E! News. Посетено на 6 февруари 2023.
 46. Hines, Ree (23 март 2015). „Vin Diesel reveals his new baby's very special name, a tribute to Paul Walker“. Денес. Посетено на 6 февруари 2023.
 47. Patterson, Adreon (7 јануари 2023). „Vin Diesel Shares Sweet Fast X Post With Tyrese Gibson, But It's Gibson's Response That Has Me Emotional“. CinemaBlend. Посетено на 6 февруари 2023.
 48. Bourne, Katherine (10 ноември 2021). „Vin Diesel Speaks At Legacy Jiu-Jitsu Black Belt Promotion Ceremony“. Jits Magazine. Посетено на 6 февруари 2023.
 49. Vin Diesel on Friday Night with Jonathan Ross на YouTube[мртва врска]
 50. Diesel in Adler, Shawn (n.d.). „Vin Diesel of 'The Chronicles of Riddick Interview“. UGO.com. Архивирано од изворникот на 16 јуни 2004. Посетено на 6 февруари 2023.
 51. Alexander, Leigh (27 мај 2015). „Having Vin Diesel as your dungeon master is really soothing“. Offworld. Boing Boing. Посетено на 6 февруари 2023.
 52. Alexander, Leigh (14 октомври 2015). „Are any of your favorites in this awesome game curation?“. Offworld. Boing Boing. Посетено на 6 февруари 2023.
 53. Kuchera, Ben (27 мај 2015). „Let Vin Diesel be your Dungeon Master in this relaxing, comforting game“. Polygon. Vox Media. Посетено на 6 февруари 2023.
 54. Kuchera, Ben (27 мај 2015). „Let Vin Diesel be your Dungeon Master in this relaxing, comforting game“. Yahoo! News. Yahoo!. Архивирано од изворникот на 2017-04-16. Посетено на 6 февруари 2023.
 55. „Vin Diesel to film in DR“. DR1.com. 9 август 2005. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2015. Посетено на 6 февруари 2023.
 56. „Vin Diesel "adores" Dominicans, presents 'Los Bandoleros'. DominicanToday.com. 30 јули 2009. Архивирано од изворникот на 7 декември 2014. Посетено на 6 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]