Прејди на содржината

Чувари на галаксијата (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Чувари на галаксијата“
Филмскиот плакат
РежисерЏејмс Ган
ПродуцентКевин Фајги
Сценарист
Главни улоги
МузикаТајлер Бејтс
КинематографијаБен Дејвис
СтудиоMarvel Studios
ДистрибутерWalt Disney Studios
Motion Pictures
Премиера21 јули 2014 г. (театар Долби)
1 август 2014 г. (САД)
31 јули 2014 г. (Македонија)
Времетраење122 минути
Земја САД
Јазик
Буџет
  • 232,3 милиони долари (бруто)
  • 195,9 милиони долари (нето)
Бруто заработка773,3 милиони долари

Чувари на галаксијата (англиски: Guardians of the Galaxy) — суперхеројски филм од 2014 г., во режија на Џејмс Ган. Сценариото е напишано од Ган и Никол Перлман врз основа на стриповите на Marvel за суперхеројската екипа од 2008 г. Тој е 10-тиот филм во Кинематографската вселена на Marvel (КВМ), четвртиот во втората фаза. Главните улоги ги толкуваат Крис Прат, Зои Салдања, Дејв Батиста, Вин Дизел и Бредли Купер. Заплетот се сосредоточува на Питер Квил и група вонземски злосторници што бегаат откако ќе украдат моќен артефакт.[1][2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Група меѓугалактички злосторници мораат да се обединат за да спречат фанатичен воин со планови да ја исчисти вселената.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „James Gunn Reveals Why Taserface Is In Guardians Of The Galaxy Vol. 2“. Marvel (англиски). Посетено на 2024-02-28.
  2. „STAR-LORD's FATHER Revealed ... James Gunn Explains in Detail | Newsarama.com“. web.archive.org. 2016-07-24. Архивирано од изворникот на 2016-07-24. Посетено на 2024-02-28.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]