Битка кај Ксар ел Кебир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Ксар ел Кебир
Lagos46 kopie.jpg
partof=Португалско-марокански војни
Датум 4 август 1578
Место Ксар ел Кебир, Мароко
Исход Победа на Мароко
Завојувани страни
Flag of Portugal (1578).svg Португалска империја Flag of Morocco (1666–1915).svg Династија Саади
Fictitious Ottoman flag 2.svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
Себастијан I од Португалија

Абу Мохамед Абдала II Саади

Абу Марван Абд ал-Малик I Саади

Ахмед ал-Мансур
Рамазан Паша

Сила
23,000 Португалци, околу 6.000 Мароканци

40

25,000

15,000 Османлии 34 големи топови

Жртви и загуби
9,000 мртви
16,000 заробени
непознато

Битката кај Ксар ел Кебир претставува битка која се водела во северниот дел на Мароко, во близина на градот Ксар ел Кебир. Битката се одвила на 4 август 1578 година помеѓу армијата на Абу Мохамед Абдала II Саади и Португалската империја од една страна и династијата Саади поткрепена од Османлиското Царство од друга страна. Османлиите издвојувале голема победа преку која целосно се уништило португалското влијание во регионот.