Бруклин Нетс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Њу Џерзи Нетс)
Прејди на: содржини, барај
Бруклин Нетс
Бруклин Нетс лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Атланска дивизија
Основан 1967 (Приклучени кон НБА во 1976)
Историја Њу Џерси Американс
1967–1968
Њујорк Нетс
1968–1977
Њу Џерси Нетс
1977–2011
Бруклин Нетс
2012-сѐ уште
Арена Барклејс Центар
Град Бруклин, Њу Јорк
Тимски бои Темно плава, Црвена, Сребрена, Бела
                   
Сопственик/ци Михаил Прокхоров
Џеј-Зи
Генерален менаџер Били Кинг
Тренер Ејвори Џонсон
Шампиони АБА: 2 (1974, 1976)
НБА: 0
Конференциски титули 2 (2002, 2003)
Дивизиски титули АБА: 1 (1974)
НБА: 4 (2002, 2003, 2004, 2006)
Официјална веб-страница brooklynnets.com
Kit body basketball.png
Дома jersey
Team colours
Дома
Kit body basketball.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Бруклин Нетс (англиски: Brooklyn Nets) се професионален кошаркарски тим кој игра во НБА во Атланската дивизија од Источната Конференција. Тие моментално се сместени во населбата Бруклин во Њу Јорк, а домашна арена им е Барклејс Центарот. Тимот претходно 35 сезони настапувал во Њу Џерси, а од натпреварувачката сезона 2012/2013 се преселиле во новата арена.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

Име Години Држава Височина Позиција
Андреј Блач 26 Flag of the United States.svg САД 2.11 м крилен центар
Кит Боганс 33 Flag of the United States.svg САД 1.96 м бек
Маршон Брукс 24 Flag of the United States.svg САД 1.96 м бек/крило
Реџи Еванс 33 Flag of the United States.svg САД 2.03 м крило
Крис Хемфриз 28 Flag of the United States.svg САД 2.06 м крилен центар
Џо Џонсон 31 Flag of the United States.svg САД 2.01 м бек
Крис Џозеф 24  Канада 2.01 м крило
Брук Лопез 25 Flag of the United States.svg САД 2.13 м центар
Торнике Шенгелија 21  Грузија 2.03 м крило
Џери Стакхаус 38 Flag of the United States.svg САД 1.98 м бек/крило
Тајшон Тејлор 23 Flag of the United States.svg САД 1.91 м бек
Мирза Телетовиќ 27  Босна и Херцеговина 2.06 м крилен центар
Џералд Валас 30 Flag of the United States.svg САД 2.01 м крило
С. Џ. Вотсон 29 Flag of the United States.svg САД 1.88 м бек
Дерон Вилијамс 28 Flag of the United States.svg САД 1.91 м бек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jay Z: NBA Nets Renamed 'Brooklyn Nets'“, My Fox NY, 26 септември, 2011 (конс. 26 септември, 2011 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]