Јаков Стобиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јаков Полјански)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Јаков
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Јаков Полјански2.jpg
Епископ Полјански и викарен епископ на Митрополитот струмички
На должноста
25 ноември 2018 – во служба
Претходник нема
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) Милчевски
23 ноември 1983

Куманово
Националност Македонец
Професија Епископ на МПЦ-ОА
Вероисповед Православен христијанин

Јаков Полјански (световно име Мирослав (познат како Мики) презиме Милчевски, роден во Куманово на 23 ноември 1983) - викарен епископ на Митрополитот струмички Наум, со титула Полјански.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јаков е роден на 23 ноември 1983 година во Куманово. Во 2004 година дошол во Струмица како искушеник, а следната година веќе се замонашил. Дипломирал на теолошкиот факултет во Скопје во 2018 година.[1] Од 2010 година е старешина на манастирското братство во манастирот „Свети Антониј и свети великомаченик Георгиј", во струмичко Ново Село. Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА одлуката за хиротонија ја донел на 29 септември 2018 година. За епископ Полјански е хиротонисан на 25 ноември 2018 година, на денот на соборот на епископите, во Водочкиот манастир. Со тој чин Јаков станал 13 владика на МПЦ-ОА.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]