Светско првенство во атлетика 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


2009 Светско Првенство во Атлетика
2009 Светско Првенство во Атлетика
Домаќин: Германија Берлин, Германија
Од-До: 15 август – 23 Август
Главен стадион: Олимписки Стадион - Берлин
Број на нации: 202
Број на атлети: 2101
Натпревари. 47

12тото ИААФ Светско Првенсвто во Атлетика (германски: 12. IAAF Leichtathletik WM Berlin 2009) било одржано во Берлин, Германија од 15-23 август. Мнозинството од натпреварите се одржале на Олимпискиот стадион, додека маратонот и трките во брзо одење стартувале и завршувале кај Бранденбуршката Порта.

Орагнизација[уреди | уреди извор]

Избор[уреди | уреди извор]

Берлин беше избран како победник на овој натпревар на 6 декември 2009, победувајќи ги Сплит (Хрватска), Валенсија (Шпанија), Бризбејн (Австралија), Брисел (Белгија), Делхи (Индија), Казабланка (Мароко) и Тегу (Јужна Кореја).[1] Градот Берлин и Германската Атлетска Асоцијација се одговорни за организацијата на овој натпревар. Комитетот за Организација Берлин 2009, корпорација создадена од DLV во 2005, ќе ја надгледува организацијата на натпреварувањето.[2]

Финансии[уреди | уреди извор]

Поради добро организираните Светско првенство 1974 и Светско првенство 2006 во фудбал како и Светското првенство во атлетика 1993 и олимписките игри 1936 и 1972, претседателот на Меѓународната Асоцијација на Атлетски Федерации Ламин Диак бил уверен дека првенството ке биде добро организирано. Организаторите на првенството објавиле буџет од 49,5 милиони евра за организирање на настанот, вклучувајќи ги и трошоците за патувањето и сместувањето на сите спортисти. Приходите изнесувале 17 милиони евра од продажба на билетите и 7 милиони евра од маркетингот. Градот Берлин покрил дефицит од 20 милиони евра.

Маскотата "Берлино"

Генерално, настанот бил економски успешен за главниот град на Германија. Во периодот од 9 дена, биле продадени вкупно 417,156 билети, а се проценува дека посетителите потрошиле во градот околу 120 милиони евра. Како резултат на тоа, градоначалникот на Берлин, Клаус Воверајт изјавил дека градот ке размисли за организирање на друг настан во иднина, како на пример Европското првенство во атлетика 2016.

Стадион[уреди | уреди извор]

Поглед на Берлинскиот олимписки стадион

Првенството се одржало на Олимпискиот Стадион во Берлин, кој е со капацитет од 74,845 седишта, кои бил реновиран со 242 милиони евра за Светско првенство во фудбал 2006. Маратонски трки како и трките во брзо одење, својот старт и цел го имале кај Бранденбуршката Порта, а трките се одвивале по познатиот булевар на липите, Парискиот плоштад, како и низ другите знаменитости во градот. Се проценува дека биле продадени околу 400,000 билети за првенството.

Награда од 100.000 американски долари била дадена на секој спортист што успеал да собори светски рекорд на првенството.


Распоред на натпреварувања[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали (мажи)[уреди | уреди извор]

Трчање[уреди | уреди извор]

Друго[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали (жени)[уреди | уреди извор]

Трчање[уреди | уреди извор]

Друго[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

       Домаќин (Германија)

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 10 6 6 22
2  Јамајка 7 4 2 13
3  Кенија 4 5 2 11
4  Русија 4 3 6 13
5  Полска 2 4 2 8
6  Германија 2 3 4 9
7  Етиопија 2 2 4 8
8  Велика Британија 2 2 2 6
9  ЈАР 2 1 0 3
10  Австралија 2 0 2 4
11  Бахреин 2 0 1 3
12  Куба 1 4 1 6
13  Кина 1 1 2 4
14  Норвешка 1 1 0 2
15  Шпанија 1 0 1 2
16  Барбадос 1 0 0 1
16  Хрватска 1 0 0 1
16  Нов Зеланд 1 0 0 1
16  Словенија 1 0 0 1
20  Франција 0 1 2 3
20  Тринидад и Тобаго 0 1 2 3
22  Бахами 0 1 1 2
22  Јапонија 0 1 1 2
24  Канада 0 1 0 1
24  Кипар 0 1 0 1
24  Чешка 0 1 0 1
24  Еритреја 0 1 0 1
24  Ирска 0 1 0 1
24  Панама 0 1 0 1
24  Португалија 0 1 0 1
24  Порторико 0 1 0 1
32  Естонија 0 0 1 1
32  Мексико 0 0 1 1
32  Катар 0 0 1 1
32  Романија 0 0 1 1
32  Словачка 0 0 1 1
32  Турција 0 0 1 1
Total 47 48 47 142

Сите информации превземени од сајтот на ИААФ.[3]

Обележја на денот[уреди | уреди извор]

Ден 1 (15ти)[уреди | уреди извор]

Ден 2 (16ти)[уреди | уреди извор]

Ден 3 (17ти)[уреди | уреди извор]

Ден 4 (18ти)[уреди | уреди извор]

Ден 5 (19ти)[уреди | уреди извор]

Ден 6 (20ти)[уреди | уреди извор]

Ден 7 (21ви)[уреди | уреди извор]

Ден 8 (22ри)[уреди | уреди извор]

Ден 9 (23ти)[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IAAF News No.69. IAAF (20 јули 2004) Retrieved on 14 август 2009
  2. Event Information - FAQ Berlin 2009 Retrieved on 14 август 2009
  3. „2009 World Championships medal table“. архивирано од оригиналот на 8 септември 2009. http://www.webcitation.org/5jdlixvM3. конс. 16 август 2009. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]