904 Рокефелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
904 Рокефелија
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 29 октомври 1918
Ознаки
1918 EO
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 3,267 АЕ
Перихел 2,715 АЕ
2,991 АЕ
Занесување 0,092
5,173 a
227,996°
Наклон 15,173°
198,240°
253,691°

904 Рокефелијаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 29 октомври 1918 година. Бил именуван по американскиот филантроп и нафташ Џон Рокфелер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]