866 Фатме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
866 Фатме
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено25 февруари 1917
Ознаки
1917 BQ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (JDCT 2453600,5)
Афел3,313 АЕ
Перихел2,930 АЕ
3,122 АЕ
Занесеност0,061
5,516 a
156,282°
Наклон8,642°
91,409°
257,886°

866 Фатмеастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 25 февруари 1917 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]