865 Зубаида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
865 Zubaida
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 15 февруари 1917
Ознаки
1917 BO
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 2,887 АЕ
Перихел 1,948 АЕ
2,418 АЕ
Занесување 0,194
3,759 a
217,180°
Наклон 13,314°
177,278°
300,707°

865 Зубаидаастероид што орбитира околу Сонцето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]