754 Малабар

Од Википедија — слободната енциклопедија
754 Малабар
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено22 август 1906
Ознаки
Наречена по
Врв Малабар, Западна Јава[1]
1906 UT
Орбитални особености
Епоха 4 ноември 2001 (ЈД 2452217,5)
Афел3,140 ае
Перихел2,836 ае
2,988 ае
Занесеност0,051
5,165 а
26,018°
Наклон24,511°
180,239°
295,851°

754 Малабар е мала планета којашто кружи околу Сонцето, откриена од страна на Август Копф во 1906 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]