683 Ланција

Од Википедија — слободната енциклопедија
683 Ланција
Тридимензионален приказ на 683 Ланција заснован на светлинската крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено23 јули 1909
Ознаки
1909 HC
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,271 ае
Перихел2,962 ае
3,116 ае
Занесеност0,050
5,502 a
282,211°
Наклон18,529°
259,871°
283,865°

683 Ланцијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 23 јули 1909 година.[1] и наречен е според печурката Ланција. Фотометриските набљудувања од 2003 година при опсерваторијата во Ранчо Кукамонга, Калифорнија определиле вртежен период од 8,63 ± 0,005 часа. Светлинската крива укажува на променлива светлинска величина од 0,15 ± 0,04.[1]

НАбљудувањата од последните две прикривања на 18 и 22 декември 2010 се искористени за определување на пречникот кој изнесува 122.5 км и албедо од 0,0705 што е карактеристично за јаглеродни астероиди (C-група).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Stephens, Robert D. (March 2004), „Photometry of 683 Lanzia, 1101 Clematis, 1499 Pori, 1507 Vaasa, and 3893 DeLaeter“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 31 (1), стр. 4–6, Bibcode:2004MPBu...31....4S.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]