684 Хилдбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
684 Хилдбург
Откривање
Откривач Август Копф
Откриено во Хајделберг
Откриено 8 август 1909
Ознаки
1909 HD
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 2,519 АЕ
Перихел 2,345 АЕ
2,432 АЕ
Занесување 0,036
3,793 a
159,111°
Наклон 5,519°
336,642°
290,729°

684 Хилдбургастероид кој орбитира околу Сонцето.

External links[уреди | уреди извор]