670 Отегеба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
670 Отегеба
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено20 август 1908
Ознаки
1908 DR
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,344 AU
Перихел2,271 АЕ
2,808 АЕ
Занесеност0,191
4,705 a
214,025°
Наклон7,535°
174,862°
195,030°

670 Отегебаастероид кој орбитира околу Сонцето. Во 2007, податоците од светлосната крива покажале дека Отегеба има период од 10,041 ± 0,002 часа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]