659 Нестор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
659 Нестор
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 23 март 1908
Ознаки
1907 ZY
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 5,804АЕ
Перихел 4,593 АЕ
5,198 АЕ
Занесување 0,117
11,853 a
285,476°
Наклон 4,519°
350,941°
340,737°


659 Несторјупитеров тројански астероид во орбита околу Сонцето. Заедно со останатите Јупитерови тројанци во тројански астероиди (грци), орбитира по патеката на Јупитер, околу 60 степени пред планетата.

Фотомериските набљудувања на овој астерод во периодот на 1995 година се искористени за добивање на светлосна крива со која е одреден вртежен период од 15,98 ± 0,03 часа и променлива светлинска величина 0,31 ± 0,01.[1]

На 30 јуни 2006 година окултирала околу TYC 6854-00630. Периодот на исчезнувањето од (9,52 секунди) дава пречник од 109 км.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. doi:10.1088.2F0004-6256.2F141.2F5.2F170
    Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно

Надворешни врски[уреди | уреди извор]