642 Клара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
642 Клара
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено8 септември 1907
Ознаки
1907 ZY
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,576 АЕ
Перихел2,816 АЕ
3,196 АЕ
Занесување0,119
5,714 a
342,579°
Наклон8,141°
6,793°
111,927°

642 Клараастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 8 септември 1907 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]