641 Агнес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
641 Агнес
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 8 септември 1907
Ознаки
1907 ZX
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 2,506 АЕ
Перихел 1,935 АЕ
2,220 АЕ
Занесување 0,128
3,309 a
163,943°
Наклон 1,713°
41,089°
17,947°

641 Агнесастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 8 септември 1907 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]