559 Нанон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
559 Нанон
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 8 март 1905
Ознаки
1905 QD
Орбитални особености
Епоха 15 јуни 2000 (ЈД 2451710.5)
Апхел 2,891 АЕ
Перихел 2,530 АЕ
2,711 АЕ
Занесување 0,067
4,463 a
68,784°
Наклон 9,311°
112,256°
129,181°

559 Нанонастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 8 март 1905 година.

External links[уреди | уреди извор]