553 Кундри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
553 Кундри
553Kundry (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 553 Кундри заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено27 декември 1904
Ознаки
1904 PP; 1932 CL;
1957 UB
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,475 ае
Перихел1,986 ае
2,231 ае
Занесеност0,110
3,332 a
87,966°
Наклон5,388°
72,481°
354,354°

553 Кундриастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 27 декември 1904 година.[1]Астероидот е од спектрален тип S и припаѓа на Флориното семејство на астероиди. Неговиот вртежен период изнесува 12,605 часа.[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]