520 Франциска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
520 Франциска
Откривање
Откривач Макс Волф
Паул Гец
Откриено во Хајделберг
Откриено 27 октомври 1903
Ознаки
1903 MV
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,325 АЕ
Перихел 2,690 АЕ
3,008 АЕ
Занесување 0,106
5,216 a
177,969°
Наклон 10,963°
34,475°
22,740°

520 Францискаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф и Паул Гец на 27 октомври 1903 година.