496 Грифија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
496 Грифија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено25 октомври 1902
Ознаки
1902 KH; 1931 TB;
1931 TN2; 1933 FQ;
1936 CB; 1951 WS2
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,374 ае
Перихел2,024 ае
2,199 ае
Занесеност0,080
3,260 a
138,405°
Наклон3,789°
207,766°
258,307°

496 Грифијаастероид од спектрален тип S[1] кој припаѓа на Флорините астероиди во главниот појас. Истиот има пречник од 15 км и албедо од 0,168.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]