485 Генуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
485 Генуа
Откривање
ОткривачЛујџи Карнера
Откриено воХајделберг
Откриено7 мај 1902
Ознаки
1902 HZ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,273 ае
Перихел2,228 ае
2,751 ае
Занесеност0,190
4,562 a
334,672°
Наклон13,860°
193,873°
271,056°
Физички особености
Димензии56,31 ± 4,15[1] km
Маса(1,36 ± 0,44) × 1018[1] kg
Средна густина
14,53 ± 5,68[1] g/cm3

485 Генуаастероид од главниот астероиден појас во орбита околу Сонцето.Овој астероид е откриен од страна на Лујџи Карнера на 7 мај 1902 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.