415 Палатија

Од Википедија — слободната енциклопедија
415 Палатија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено7 февруари 1896
Ознаки
Наречена по
Пфалц
1896 CO
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел543,23 Gm (3,631 ае)
Перихел291,756 Gm (1,95 ае)
417,493 Gm (2,791 ае)
Занесеност0,301
1702,848 ден. (4,66 a)
17,83 km/s
186,769°
Наклон8,174°
127,042°
297,439°
Физички особености
Димензии76,0 km
Спектрален тип
DP
9,21

415 Палатија — голем астероид од главниот појас откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 7 февруари 1896 година во Хајделберг.

Радиометриските податоци од 10микрометарската опсерваторија Кит Пик во 1975 година дале вредност од 93 км за пречникот на астероидот. Има многу ниско радиометричко албедо од 0.026 додека пак спектарот покажува дека станува збор за астероид богат со метали.[2]

Орбита на астероидот 415 Палатија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „415 Palatia“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Morrison, D.; Chapman, C. R. (March 1976), „Radiometric diameters for an additional 22 asteroids“, Astrophysical Journal, 204, стр. 934–939, Bibcode:2008mgm..conf.2594S, doi:10.1142/9789812834300_0469.