329 Свеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
329 Свеја
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено21 март 1892
Ознаки
Наречена по
Шведска
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел379,709 Gm (2,538 ае)
Перихел361,529 Gm (2,417 ае)
370,619 Gm (2,477 ае)
Занесеност0,025
1424,275 ден (3,9 a)
18,92 km/s
303,516°
Наклон15,887°
178,556°
53,058°
Физички особености
Димензии78,0 km
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
22,6 ± 0,01 часови[1]
Албедонепознато
Температуранепозната
Спектрален тип
C
9,66

329 Свеја — голем астероид од главниот појас.Класифициран е како астероид од типот C и најверојатно се состои од јаглероден материјал.

Откриен е од страна на Макс Волф на 21 март 1892 година во Хајделберг.

Светлинската крива на 329 Свеја има периодичност од 22,6 ± 0,01 часови, период во кој сјајноста на објектот се менува за светлинска величина 0,10 ± 0,03.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Menke, John; и др. (October 2008), „Asteroid Lightcurve Analysis at Menke Observatory“, The Minor Planet Bulletin, Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 35 (4): 155–160, Bibcode:2008MPBu...35..155M