3034 Клименхага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клименхага
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 24 септември 1917
Ознаки
MPC ознака 3034
Наречена по
Џон Л. Клименхага
A917 SE
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Апхел 2,8122990
Перихел 1,8352016
Занесување 0,2102415
1293,8461085
231,58530
Наклон 4,92227
10,77158
313,50070
Физички особености
12,3

3034 Клименхага (A917 SE) — двоен астероид од главниот појас откриен на 24 септември 1917 г. од Макс Волф во Хајделберг. Наречен е во 1987 г. по Џон Л. Клименхага од Универзитетот на Викторија, во чест на неговата работа на полето на астрофизиката. Во 2009 г. е месечина што кружи околу астероидот, со орбитален период од 18 часа и 57 минути, но откритието е објавено дури во 2013 г.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Johnston, Robert. „(3034) Climenhaga“. http://www.johnstonsarchive.net/astro/astmoons/am-03034.html. посет. 28 мај 2015 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

3034 КлименхагаБаза на мали небесни тела на JPL