2443 Томејлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томејлен
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено24 јануари 1906
Ознаки
MPC ознака2443
A906 BJ
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Апхел3,1829569
Перихел2,8249585
Занесување0.0595878
1901,6875100
173,21538
Наклон11,45471
118,85243
72,30379
Физички особености
3,974 ± 0,001 ч[1]
0,1541
10,20

2443 Томејлин (A906 BJ) — астероид од главниот астероиден појас откриен на 24 јануари 1906 г. од Макс Волф во хајделберг. Членува во семејството Еос.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Alvarez-Candal, Alvaro; и др. (December 2004), „Rotational lightcurves of asteroids belonging to families“, Icarus, 172 (2): 388–401, Bibcode:2004Icar..172..388A, doi:10.1016/j.icarus.2004.06.008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]