2443 Томејлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томејлен
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено24 јануари 1906
Ознаки
ЦМП-ознака2443
A906 BJ
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Афел3,1829569
Перихел2,8249585
Занесеност0.0595878
1901,6875100
173,21538
Наклон11,45471
118,85243
72,30379
Физички особености
3,974 ± 0,001 ч[1]
0,1541
10,20

2443 Томејлин (A906 BJ) — астероид од главниот астероиден појас откриен на 24 јануари 1906 г. од Макс Волф во хајделберг. Членува во семејството Еос.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Alvarez-Candal, Alvaro; и др. (December 2004), „Rotational lightcurves of asteroids belonging to families“, Icarus, 172 (2): 388–401, Bibcode:2004Icar..172..388A, doi:10.1016/j.icarus.2004.06.008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]