1675 Симонида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Симонида
Откривање
ОткривачМилорад Б. Протиќ
Откриено воБелград
Откриено20 март 1938 година
Ознаки
MPC ознака1675
Наречена по
Симонида
1938 FB; 1931 AZ; 1936 SG; 1941 BD; 1943 VJ; 1951 CL1; 1953 VD; 1958 FE; 1958 GX
Орбитални особености
Епоха 4 јануари 2010 година
Апхел2,5125683
Перихел1,9558277
Занесување0,1245952
1219,7783398
272.18440
Наклон6,79506
61,90438
49.93136
Физички особености
Димензии11,08 km
5,3
11,91


1675 Симонида е астероид откриен на 20 март 1938 година, од страна на Милорад Б. Протиќ, во Белград, Кралство Југославија.

Астероидот е именуван според кралицата Симонида, жена на српскиот крал Стефан Милутин.