12 Викторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
12 Викторија Victoria symbol (fixed width).svg
12 Victoria VLT (2021), deconvolved.pdf
Откривање
ОткривачЏон Расел Хајнд
Откриено13 септември 1850 година
Ознаки
Наречена по
Викторија (латински: Uictōria)
Главен појас
Орбитални особености„JPL Small-Body Database Browser: 12 Victoria“ (2008-11-06 last obs). Посетено на 8 April 2016.</ref>
Епоха 13 јануари 2016 година (ЈД 2457400,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување60430 days (165.45 yr)
Афел2.,84931 ае (426,251 Гм)
Перихел1,81758 ае (271,906 Гм)
2,33344 ae (349,078 Гм)
Занесеност0.22108
3.56 год (1302.0 г)
19.50 km/s
161.809°
0° 16м 35.429с / ден
Наклон8.36859°
235.482°
69.5103°
Земјино НРОПКонвертирај
Јупитерово НРОПКонвертирај
Јупитеров Тисеранов параметар3.522
Физички особености
Димензииc/a = Предлошка:Вал
Среден пречник
116 ± 2 kmP. Vernazza et al. (2021) VLT/SPHERE imaging survey of the largest main-belt asteroids: Final results and synthesis. Astronomy & Astrophysics 54, A56</ref>
112.8 ± 3.1 km (ИРАС)
124.09 ± 8.31 km
Масавал
0.0596 km/s
0.167 (calculated)
0.1765 ± 0.010
Температура~178 К
Астероид од типот S
8.68„AstDys (12) Викторија Ефемеридес“. Оддел за математика, Универзитетот во Пиза, Италија. Посетено на 2010-06-26.</ref> to 12.82
7.24
0.188" to 0.04"

12 Викторија 674 / 5000 (ознака за мала планета: 12 Викторија) е голем главен појас астероид, кој кружи околу Сонцето со период од 3,56&nbsp ;години и занесеност од 0,221. Станува збор за камен (S-тип) астероид, со ширина од околу 112–124 км со албедо од 0,18 и вртежен период од 8,66 часа. Викторија била забележана како прикривање ѕвезда трипати од нејзиното откривање. Радар и интерферометрија на дамки покажуваат дека обликот на Викторија е издолжен и се сомнева дека е двоен астероид, со месечина со неправилна форма[1].

Оваа мала планета била откриена од англискиот астроном Џ. Р. Хинд на 13 септември 1850 година. Викторија официјално е именувана по римската божица на победата, но името исто така ја почитува Кралицата Викторија. Божицата Викторија (Најк за Грците) била ќерка на Стикс од Титан Палас. Поклопувањето со името на тогашната кралица предизвикало доста контроверзии во тоа време, и Б. А. Гулд, уредник на престижниот Astronomical Journal, го усвои алтернативното име ''Clio (сега се користи од 84 Klio), предложено од откривачот. Сепак, В. Ц. Бонд, од Опсерваторијата на колеџот Харвард, тогаш највисокиот авторитет за астрономија во Америка, сметаше дека митолошкиот услов е исполнет и затоа името е прифатливо, и неговото мислење на крајот преовлада[2].

Модел на 12 Викторија направен со светло-крива инверзија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Asteroid 12 Victoria“. Архивирано од изворникот на 2021-11-23. Посетено на 2021-11-19.
  2. Asteroid 12 Victoria

Надворешни врски[уреди | уреди извор]