Шаховска олимпијада 1931

Од Википедија — слободната енциклопедија

4. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржела натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои биле одржани со цел да се промовира играта се одржала од 11 до 26 јули 1931 во Прага, Чехословачка.

Конечните резултати биле следниве:

Екипно[уреди | уреди извор]

Место Земја Бодови
1  САД 48
2  Полска 47
3 Чешка Чехословачка 46.5
4 Југославија Југославија 46
5  Германија 45.5
6  Латвија 45.5
7  Шведска 45.5
8  Австрија 45
9  Англија 44
10  Унгарија 39.5
11  Холандија 35
12  Швајцарија 34
13  Литванија 30.5
14  Франција 29.5
15  Романија 28
16  Италија 24
17  Данска 19.5
18  Норвешка 15.5
19  Шпанија 15.5

Светско првенство во шах за жени[уреди | уреди извор]

Третото светско првенство во шах во женска конкуренција се одржало за време на одржувањето на Олимпијадата. Конечните резултати биле следниве:[2] [3] [4]

Место Шахистка Бодови
1  Вера Менчик (Чехословачка) 8
2  Паула Волф-Калмар (Австрија) 4
3  Анес Стивенсон (Англија) 3.5
4  Катерина Бесков (Шведска) 2.5
5  В. Хеншел (Германија) 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.
  2. Gawlikowski, Stanisław (1978). Olimpiady szachowe 1924 - 1974, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka.
  3. I campionati del mondo femminile (The World Chess Championship for Women)
  4. Campeonato Mundo femenino (Women's World Championship) Buenos Aires 1939

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)