Шаховска олимпијада 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија
Победничкиот тим на Советскиот Сојуз, од лево кон десно: Семенова, Левитина, Чибурданиџе.

26. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржела натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои биле одржани со цел да се промовира играта се одржала од 18 ноември до 5 декември 1984 во Солун, Грција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.

Поврзано[уреди | уреди извор]

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)