Шаховска олимпијада 1930

Од Википедија — слободната енциклопедија

3. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржела натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои биле одржани со цел да се промовира играта се одржала од 13 до 27 јули 1930 во Хамбург, Германија.

Конечните резултати биле следниве:

Екипно[уреди | уреди извор]

Мсто Земја Бодови
1 Flag of Poland.svg Полска 48,5
2 Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Унгарија 47
3 Flag of Germany.svg Германија 44,5
4 Flag of Austria.svg Австрија 43,5
5 Flag of the Czech Republic.svg Чехословачка 42,5
6 Flag of the United States.svg САД 41,5
7 Flag of the Netherlands.svg Холандија 41
8 Flag of England.svg Англија 40,5
9 Flag of Sweden.svg Шведска 40
10 Flag of Latvia.svg Летонија 35
11 Flag of Denmark.svg Данска 31
12 Flag of France.svg Франција 28,5
13 Flag of Romania.svg Романија 28,5
14 Flag of Lithuania.svg Литванија 22,5
15 Flag of Iceland.svg Исланд 22
16 Flag of Spain.svg Шпанија 21,5
17 Flag of Finland.svg Финска 18
18 Flag of Norway.svg Норвешка 16

Поединечно[уреди | уреди извор]

Поединечните рејтинзи биле пресметани врз основа на освоениот број на бодови. Немало ред во порединечна конкуренција и најдобрите 3 поединечни резултати биле наградени.[2]

Светско првенство во шах за жени[уреди | уреди извор]

Второто светско првенство во шах во женска конкуренција се одржало за време на одржувањето на Олимпијадата. Конечните резултати биле следниве:[3] [4] [5]

Место Шахистка Бодови
1  Вера Менчик (Чехословачка) 6.5
2  Паула Волф-Калмар (Австрија) 5.5
3  В. Хеншел (Германија) 4.5
4  Катерина Бесков (Шведска) 2
5  Анес Стивенсон (Англија) 1.5

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.
  2. OlimpBase :: 3rd Chess Olympiad, Hamburg 1930, information
  3. Stanisław Gawlikowski Olimpiady szachowe 1924 - 1974 Wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1978
  4. femminile
  5. Campeonato Mundo femenino Buenos Aires 1939

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)