Шаховска олимпијада 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија

34. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржеше натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои беа одржани со цел да се промовира играта се одржа од 28 октомври до 12 ноември 2000 во Истанбул, Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.

Поврзано[уреди | уреди извор]

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)