Прејди на содржината

Шаховска олимпијада 1937

Од Википедија — слободната енциклопедија

7. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржела натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои биле одржани со цел да се промовира играта се одржала од 31 јули до 14 август 1937 во Стокхолм, Шведска.

Конечните резултати биле следниве:

Екипно[уреди | уреди извор]

Место Земја Бодови
1  САД 54.5
2  Унгарија 48.5
3  Полска 47
4  Аргентина 47
5 Чешка Чехословачка 45
6  Холандија 44
7  Естонија 41.5
8  Литванија 41.5
9 Југославија Југославија 40
10  Шведска 38.5
11  Латвија 37.5
12  Финска 34
13  Англија 34
14  Италија 26.5
15  Данска 25.5
16  Исланд 23
17  Белгија 22.5
18  Норвешка 19.5
19  Шкотска 14

Наградите за најдобрите поединечни остварувања им биле врачени на Сало Флор (Чехословачка), Рубен Фајн (САД), Исак Кеждан (САД), Госта Даниелсон (Шведска) и Израел Алберт Хоровиц (САД), разпоредени од прва до петта табла.[2]

Светско првенство во шах за жени[уреди | уреди извор]

Шестото светско првенство во шах во женска конкуренција се одржало за време на одржувањето на Олимпијадата. Конечните резултати биле следниве: [3],[4],[5], [6]

Место Шахистки Бодови
1  Вера Менчик (Чехословачка) 14
2  Клариса Бенини (Италија) 10
3-4  Милда Лауберте (Латвија) 9
 Соња Граф (Германија) 9
5  Мери Бејн (САД) 8.5
6-7  Мона Мејн Карф (Палестина) 8
 Нели Фишерова (Чехословачка) 8
8-9  Ингеборг Андерсон (Шведска) 7.5
 Мери Гилхрист (Шкотска) 7.5
10-16  Роза Херман (Полска) 7
 Катарина Роодзаант (Холандија) 7
 Е. Сент Џон (Англија) 7
 Ана Андерсон (Шведска) 7
 Регина Герлецка (Полска) 7
 Клара Фараго (Унгарија) 7
 Едит Халовеј (Англија) 7
17-20  Барбара Флеров-Булхак (Полска) 6.5
 Гизела Харум (Австрија) 6.5
 Саломе Рајшер (Австрија) 6.5
 Олга Менчик (Чехословачка) 6.5
21-22  Ф. Томсон (Шкотска) 6
 Ингрид Ларсен (Данска) 6
23  Катерина Бесков (Шведска) 5.5
24  А.М.С. О'Шенон (Ирска) 5
25  Рут Блох Накеруд (Норвешка) 2
26  Елизабет Мелбје (Норвешка) 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.
  2. OlimpBase :: 7th Chess Olympiad, Stockholm 1937, information
  3. Stanisław Gawlikowski Olimpiady szachowe 1924 - 1974 Wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1978
  4. „ultim8games.com“. Архивирано од изворникот на 2007-05-14. Посетено на 2009-03-25.
  5. femminile
  6. Campeonato Mundo femenino Varsovia 1935

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)