Шаховска олимпијада 1933

Од Википедија — слободната енциклопедија

5. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржела натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои биле одржани со цел да се промовира играта се одржала од 12 до 23 јули 1933 во Фолкстон, Обединетото Кралство.

Конечните резултати биле следниве:

Екипно[уреди | уреди извор]

Место Земја Бодови
1  САД 39
2 Чешка Чехословачка 37.5
3  Шведска 34
4  Полска 34
5  Унгарија 34
6  Австрија 33.5
7  Литванија 30.5
8  Франција 28
9  Латвија 27.5
10  Англија 27
11  Италија 24.5
12  Данска 22.5
13  Белгија 17
14  Исланд 17
15  Шкотска 14

Светско првенство во шах за жени[уреди | уреди извор]

Четвртото светско првенство во шах во женска конкуренција се одржало за време на одржувањето на Олимпијадата. Конечните резултати биле следниве:[2][3][4][5]

Место Шахистка Бодови
1  Вера Менчик (Чехословачка) 14
2  Едит Шарлот Прајс (Англија) 9
3  Мери Гилхрист (Шкотска) 8.5
4  Едит Мишел (Англија) 8
5  Аличе Тонини (Италија) 6
6  Паулета Шварцман (Франција) 5.5
7  Д'Отремен (Франција) 5
8  Гизела Харум (Австрија) 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.
  2. Stanisław Gawlikowski Olimpiady szachowe 1924 - 1974 Wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1978
  3. „NED-ch08 The Hague/Leiden 1933“. Архивирано од изворникот на 2007-08-07. Посетено на 2009-03-25.
  4. femminile
  5. Campeonato Mundo femenino Buenos Aires 1939

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)