Шаховска олимпијада 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија

35. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржеше натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои беа одржани со цел да се промовира играта се одржа од 25 октомври до 11 ноември 2002 во Блед, Словенија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.

Поврзано[уреди | уреди извор]

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)