Шаховска олимпијада 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јубилејната 40. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржеше натпреварувања во машка[а] и женска конкуренција, како и неколку настани кои беа одржани со цел да се промовира играта се одржа од 27 август до 10 септември 2012 во Истанбул, Турција.

Белешки[уреди | уреди извор]

  • а Иако обично се нарекува „машка група“, впрочем може да учествуваат и мажи и жени.

Поврзано[уреди | уреди извор]