Чукино Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукино Езеро
Чукино Езеро на Кораб.jpg
Координати:
Површина: м2
Должина: м
Ширина: м

Обем:

м
Длабочина: м
Надморска висина: м
Планина: Кораб

Чукино Езеро — природно ледничко езеро на планината Кораб во Македонија. Се  наоѓа  веднаш  под врвот Црна Чука, според кој го добило и своето име Чукино Езеро. Сместено е во вдлабнатина (цирк) на подножјето помеѓу врвовите Црна Чука на југозапад и Бел Врв на североисток, на главното планинско било на Кораб, блиску до главниот планински срт на неговата источна (македонска) страна на надморска височина од 2390 метри.


Наводи[уреди | уреди извор]