Прејди на содржината

Бабино Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабино Езеро (Езеро Бабин Камен)

Карта

Површина 277 м2
Длабочина 65 см м
Надморска висина 1.810 м
Планина Кораб


Бабино Езеро — природно ледничко езеро на планината Кораб во Македонија. Се наоѓа непосредно на југозапад од врвот Бабин Камен, во изворишниот дел на првата  десна поголема притока на реката Рибница, на надморска височина од 1,810 метри[1]. Сместено е во вдлабнатината на циркот Долни Чардак и од него истекува Бабин Поток (Прој и Бабес). Неговата површина изнесува 277 м2, а  најголемата длабочина е 65 см[1]. Нивото на езерото во текот на годината не се менува, бидејќи дотекот на вода е поголем од вкупните загуби [1].  

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Светозар Петковски, Драган Василевски, Владо Матевски, Claudio Orlandini и 28 други автори (2011). „Студија за ревалоризација на заштитено подрачје Маврово“ (PDF). Министерство за животна средина и просторно планирање. Посетено на 7 ноември 2017.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)