Харпштет

Координати: 52°54′0″N 8°35′0″E / 52.90000° СГШ; 8.58333° ИГД / 52.90000; 8.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Харпштет
Главната улица
Главната улица
Главната улица
Грб на Харпштет
Харпштет во рамките на Германија
Харпштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Градоначалник Штефан Вахолдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,45 км2
Надм. височина 35 м
Население 4.727 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 202 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 04244
Портал harpstedt.de
Местоположба на Харпштет во рамките на округот Олденбург
Карта
Карта
Координати 52°54′0″N 8°35′0″E / 52.90000° СГШ; 8.58333° ИГД / 52.90000; 8.58333

Харпштет (германски: Harpstedt) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината се наоѓа 30 километри јужно од градот Бремен.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Харпштет се смета за признато одморалиште во средишниот дел на Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“. Низ Харпштет поминува реката Делме.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]