Прејди на содржината

Колнраде

Координати: 52°49′28″N 8°28′40″E / 52.82444° СГШ; 8.47778° ИГД / 52.82444; 8.47778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Колнраде
Црквата во Колнраде
Црквата во Колнраде
Црквата во Колнраде
Грб на Колнраде
Колнраде во рамките на Германија
Колнраде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Општ. заед. Харпштет
Месни единици 5
Градоначалник Ане Вилкенс-Линдеман (СДП)
Основни податоци
Површина 18,45 км2
Надм. височина 32 м
Население 728 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 04434, 04431
Портал www.colnrade.de
Местоположба на Колнраде во рамките на округот Остерхолц
Карта
Карта
Координати 52°49′28″N 8°28′40″E / 52.82444° СГШ; 8.47778° ИГД / 52.82444; 8.47778

Колнраде (германски: Colnrade) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Колнраде се наоѓа на реката Хунте, притока на Везер, сместена на окружниот пат 249.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Колнраде припаѓаат местата:

  • Аустен
  • Бекштет
  • Колнраде (гл. место)
  • Холторф
  • Остерзелт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]