Винкелзет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винкелзет
Грб на Винкелзет
Винкелзет во рамките на Германија
Винкелзет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Месни единици 13
Градоначалник Вили Бенеке (UWGW)
Основни податоци
Површина 39,18 км2
Надм. височина 42 м
Население 499 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 0 42 44, 0 44 31, 0 44 34
Местоположба на Винкелзет во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 52°52′22″N 8°31′50″E / 52.87278° СГШ; 8.53056° ИГД / 52.87278; 8.53056Координати: 52°52′22″N 8°31′50″E / 52.87278° СГШ; 8.53056° ИГД / 52.87278; 8.53056

Винкелзет (германски: Winkelsett) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Винкелзет припаѓаат следниве места:

 • Барјенбрух
 • Хакфелд
 • Харјехаузен
 • Хајцхаузен
 • Хелинген
 • Келингхаузен
 • Кизелхорст
 • Малштет
 • Рекум
 • Ридебуш
 • Шпрадау
 • Винкелзет
 • Волде

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Особена туристичка атракција се два мегалитски гроба во местото Рекум, наречени Рекумски камења. Тие се последните остатоци на мегалитската културна област источно од реката Хунте. Обата гроба се сместени во поле на раб од шума и се добро зачувани.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. "Site 29: Reckum Stones (29a+b)", The Route of Megalithic Culture, Emsland Touristik GmbH (2016)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]