Бекелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекелн
Влез во местото Грос Керен
Влез во местото Грос Керен
Грб на Бекелн
Бекелн во рамките на Германија
Бекелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Месни единици 9
Градоначалник Хајнер Теле
Основни податоци
Површина 33,42 км2
Надм. височина 40 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 0 42 44
Портал www.beckeln.de
Местоположба на Бекелн во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 52°51′42″N 8°34′55″E / 52.86167° СГШ; 8.58194° ИГД / 52.86167; 8.58194Координати: 52°51′42″N 8°34′55″E / 52.86167° СГШ; 8.58194° ИГД / 52.86167; 8.58194

Бекелн (германски: Beckeln) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Бекелн се наоѓа на реката Делме, околу седум километри југоисточно од окружниот град Вилдесхаузен. Низ местото поминува локалниот пат 341 помеѓу Харпштет и Твистринген.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Бекелн припаѓаат местата Клајн Керен, Грос Керен, Холцхаузен, Брамер, Ортброк, Ое, Зирштет и Илаке.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини од север надесно се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]