Худе (Олденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Худе
Лутеранската црква „Св. Елизабета“ во Худе
Лутеранската црква „Св. Елизабета“ во Худе
Грб на Худе
Худе во рамките на Германија
Худе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Градоначалник Холгер Лебединцев (независен)
Основни податоци
Површина 124,64 км2
Надм. височина 5 м
Население 16.052 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27798
Повик. бр. 04408, 04484
Портал www.hude.de
Местоположба на Худе во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 53°06′40″N 8°27′45″E / 53.11111° СГШ; 8.46250° ИГД / 53.11111; 8.46250Координати: 53°06′40″N 8°27′45″E / 53.11111° СГШ; 8.46250° ИГД / 53.11111; 8.46250

Худе (службено: Худе (Олдб); германски: Hude или Hude (Oldb)) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри источно од градот Олденбург и 25 километри западно од Бремен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Худе се наоѓа во областа на Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“ и низ општинското подрачје течат бројни потоци.

 • Највисока точка: 31,5 метри (Хоенбекенер Вег)
 • Најниска точка: 0,2 метри под морето (Холерзил)

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Худе припаѓаат следниве места:

 • Алтморхаузен
 • Хемелсберг
 • Холе
 • Холер-Нојенвеге
 • Худермор
 • Хурел
 • Кирхкимен
 • Линтел
 • Мајбуш
 • Норденхолц
 • Норденхолцермор
 • Оберхаузен
 • Твелбеке-Ост
 • Филштет
 • Вистинг-Гримерсорт
 • Вистинг-Врагенорт
 • Хиде Зид
 • Худе Норд

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]