Прејди на содржината

Хатен

Координати: 53°00′30″N 8°19′0″E / 53.00833° СГШ; 8.31667° ИГД / 53.00833; 8.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хатен
Црква во селото Хатен
Црква во селото Хатен
Црква во селото Хатен
Грб на Хатен
Хатен во рамките на Германија
Хатен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Месни единици 17
Градоначалник Кристијан Пунт (независен)
Основни податоци
Површина 103,44 км2
Надм. височина 34 м
Население 14.235 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 26209
Повик. бр. 0 44 81,
0 44 82 (Хатен/Кирхатен)
Портал www.hatten.de
Местоположба на Хатен во рамките на округот Олденбург
Карта
Карта
Координати 53°00′30″N 8°19′0″E / 53.00833° СГШ; 8.31667° ИГД / 53.00833; 8.31667

Хатен (германски: Hatten) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 16 километри југоисточно од градот Олденбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Хатен се наоѓа во северозападниот дел на Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Хатен припаѓаат следниве места:

 • Бимерштеде-Ост
 • Дингштеде
 • Хатервистинг I и II
 • Кирхатен I, II и III
 • Мундерло
 • Зандхатен
 • Зандкруг I, II и III
 • Зандтанге
 • Шмеде
 • Штрекермор I и II
 • Твелбеке-Ост

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Хатен се наоѓа југоисточно од Олденбург, југозападно од Хуте, западно од Гандеркезе, северно од Детлинген, североисточно од Гросенкнетен и источно од Варденбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]