Грос Ипенер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Ипенер
Влез во местото Грос Ипенер
Влез во местото Грос Ипенер
Грб на Грос Ипенер
Грос Ипенер is located in Германија
Грос Ипенер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Месни единици 4
Градоначалник Георг Друбе (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,06 км2
Надм. височина 32 м
Население 975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 04224
Местоположба на Грос Ипенер во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 52°58′0″N 8°37′0″E / 52.96667° СГШ; 8.61667° ИГД / 52.96667; 8.61667Координати: 52°58′0″N 8°37′0″E / 52.96667° СГШ; 8.61667° ИГД / 52.96667; 8.61667

Грос Ипенер (германски: Groß Ippener) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Грос Ипенер припаѓаат местата Грос Ипенер, Клајн Ипенер, Анен и Ортхолц.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Грос Ипенер се граничи на север со градот Делменхорст, на исток со општината Штур, на југоисток со општината Кирхзелте, на југ со општината Динзен, на југозапад со општината Харпштет и на запад со општината Принцхефте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]