Кирхзелте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхзелте
Грб на Кирхзелте
Кирхзелте во рамките на Германија
Кирхзелте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Основни податоци
Површина 14,98 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.156 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 0 42 06
Местоположба на Кирхзелте во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 52°56′53″N 8°40′40″E / 52.94806° СГШ; 8.67778° ИГД / 52.94806; 8.67778Координати: 52°56′53″N 8°40′40″E / 52.94806° СГШ; 8.67778° ИГД / 52.94806; 8.67778

Кирхзелте (германски: Kirchseelte) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Кирхзелте се наоѓа околу 23 километри југозападно од Бремен, во средишниот дел на Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“.

Потокот Клостербах поминува во насока југ-север низ местото. Ја образува источната општинска граница и се влива по 16 километри во Охтум.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Кирхзелте покрај главното место припаѓа и местото Клостерзелте. Постои и имотот Ердекенбрик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]