Принцхефте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Принцхефте
Реката Делме кај Клајн Хенштет
Реката Делме кај Клајн Хенштет
Грб на Принцхефте
Принцхефте во рамките на Германија
Принцхефте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Градоначалник Ханс-Херман Лемкул (WG Принцхефте)
Основни податоци
Површина 41,98 км2
Надм. височина 32 м
Население 648 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 0 42 44
Местоположба на Принцхефте во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 52°57′0″N 8°34′0″E / 52.95000° СГШ; 8.56667° ИГД / 52.95000; 8.56667Координати: 52°57′0″N 8°34′0″E / 52.95000° СГШ; 8.56667° ИГД / 52.95000; 8.56667

Принцхефте (германски: Prinzhöfte) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа јужно од автопатот 1, кој поминува низ општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Принцхефте припаѓаат местата:

  • Принцхефте
  • Хелшер Холц
  • Хорштет
  • Клајн Хенштет
  • Шуленберг
  • Зимерхаузен
  • Штифтенхефте
  • Вундербург

Општината ја поседува и ексклавата Хенгстерхолц, која се наоѓа во самата општина Гандеркезе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]