Прејди на содржината

Динзен

Координати: 52°55′40″N 8°38′31″E / 52.92778° СГШ; 8.64194° ИГД / 52.92778; 8.64194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Динзен
Влез во местото Динзен
Влез во местото Динзен
Влез во местото Динзен
Грб на Динзен
Динзен во рамките на Германија
Динзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Градоначалник Хартмут Пост (WG)
Основни податоци
Површина 10,85 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.158 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 0 42 44
Портал www.duensen.de
Местоположба на Динзен во рамките на округот Олденбург
Карта
Карта
Координати 52°55′40″N 8°38′31″E / 52.92778° СГШ; 8.64194° ИГД / 52.92778; 8.64194

Динзен (германски: Dünsen) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Динзен се наоѓа во средишниот дел на Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“, околу 25 километри јужно од Бремен. На голем дел од површината се наоѓаат шуми.

Низ Динзен тече потокот Динзенер Бах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини од север надесно се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]