Гандеркезе

Координати: 53°02′9″N 8°32′54″E / 53.03583° СГШ; 8.54833° ИГД / 53.03583; 8.54833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гандеркезе
Воздушен поглед на Гандеркезе (2012 г.)
Воздушен поглед на Гандеркезе (2012 г.)
Воздушен поглед на Гандеркезе (2012 г.)
Грб на Гандеркезе
Гандеркезе во рамките на Германија
Гандеркезе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Месни единици 25
Градоначалник Алис Геркен (независен)
Основни податоци
Површина 138,26 км2
Надм. височина 27 м
Население 31.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 228 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27777
Повик. бр. 04222, 04221, 04223
Портал ganderkesee.de
Местоположба на Гандеркезе во рамките на округот Олденбург
Карта
Карта
Координати 53°02′9″N 8°32′54″E / 53.03583° СГШ; 8.54833° ИГД / 53.03583; 8.54833

Гандеркезе (германски: Ganderkesee; долногермански: Gannerseer) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 16 километри југоисточно од градот Олденбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гандеркезе се наоѓа околу 20 километри западно од центарот на Бремен, на северниот раб од Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“. Најсеверниот дел на општината се наоѓа во долината на Везер, што е рамно мочуриште.

Општината Гандеркезе на исток се граничи со слободниот град Делменхорст, на север со општините Лемвердер и Берне во округот Везермарш, како и општината Худе, на запад со општината Хатен и на југ со општините Детлинген и Харпштет.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Гандеркезе припаѓаат следниве места:

 • Алмсло
 • Бергедорф
 • Бокхолцберг
 • Бокхорн
 • Бирстел
 • Елмело
 • Фалкенбург
 • Гандеркезе
 • Грипенбирен
 • Хабриге
 • Хафекост
 • Хајде
 • Хенгстерхолц
 • Хоенбекен
 • Холцкамп
 • Хојерсвеге
 • Хојкенкамп
 • Имер
 • Нојенланде
 • Ретхорн
 • Ширброк
 • Шлутер
 • Шенемор
 • Штајнкимен
 • Штенум

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]