Тусон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тусон (Аризона))
Прејди на: содржини, барај
Тусон, Аризона

Тусон (англиски: Tucson) — град вo американската држава Аризона. Овој град според статистиките во 2007 година, има 525 529 жители, што го прави најголем град во Аризона по Финикс, и 32-ти град по број на жители во САД.